Vyhledat


Chci posílat nové články, informace o kurzech, přednáškách a novinkách

Mučednický neboli záchranářský syndrom


Ráda bych upozornila na jeden fenomén, který se poslední dobou rozmohl, hlavně mezi lidmi co na sobě pracují, ale i u těch kteří na sobě pracují nevědomě. Jedná se o tzv. mučednický či záchranářský syndrom. Ráda bych to rozvinula, protože sem tímto syndromem také jistou dobu trpěla. 

Vždy jsem ráda „pomáhala lidem“, když potřebovali pomoci s čímkoliv chtěli, chtěla jsme se cítit důležitě a kompenzovala jsem si tím také to, že jsem sama potřebovala zachránit, ale v tu chvíli mi to ještě nedocházelo. Vždy jsem si říkala, že přeci musím pomoci těm méně šťastným. To ano, ale je zapotřebí rozlišovat, kdy a jestli jim skutečně pomáhám nebo jim dělám takzvanou medvědí službu. Pomoci někomu totiž neznamená udělat za něj práci, kterou má udělat on, ale nechat ho, ať si to udělá sám, a já můžu jako maják svítit na cestu. Tím že se mu totiž pletu do života, a odpírám mu tak zkušenost, která je zapotřebí k růstu, stejně nikam neporoste a já začnu ztrácet svou energii. Ptáte se proč? Protože místo, aby jste svítili na cestu jste skočili do bahna za ním, a začali jste se topit společně. Zároveň je to vždy krásný ukazatel, když mi jde energie dolu když někomu pomáhám, tak buď to dělám přes své síly a nebo do toho nemám zasahovat. Ale mé ego mi řekne, ale vždyť on potřebuje mojí pomoc. Všimli jste si, že i v letadle říkají, nasaďte masku nejdřív sobě a pak vašim dětem. Víte proč to tak je? Protože by jste umřeli dřív, než by jste masku nasadili sobě. Nejdřív je zapotřebí práce na sobě, a pak pomáhat jiným. Spíš je vést, nasměrovat je, než jim pomáhat. Představte si, že jste kosmetička, a místo aby jste klientovi vysvětlila jak si pleť správně čistit a případně nechala ať Vám ukáže jak si pleť čistí by jste každé ráno jezdila k němu domu a pleť mu čistila za něj? Je to reálné? Kolik by vás to stálo energie? Co by se naučil on? 

Jak jsem poznala rozdíl mezi pomocí a mučednickým syndromem?
Úplně jednoduše. Jednou ke mě přišla klientka na masáž, bylo jí 16 let, velice krásná dívka. Dala jsem jí chvilku na odložení a pak jsme vešla do místnosti, když jsem jí začala masírovat záda, všimla jsme si že se jí páteř rotuje do leva, a že jí chybí 3 žebra. Bylo mi jí tak líto, a řekla jsem si v hlavě, chudinka malá, tak krásná holka, tak mladá a už má takové problémy, musím jí pomoci a dát jí energii na regeneraci víc, protože to potřebuje. Byla to má 4tá klientka, a už jsme byla dosti unavená, ale cítila jsem jak se energie rozproudila, ale v tu chvíli jsem si uvědomila dvě věci. Za prvé, jdu přes svou sílu a tudíž má energie šla rapidně dolu stejně jako u předchozích tří klientů, kteří byli také velice stuhlý, a „chtěli pomoci“ a za druhé jaké já mám právo soudit a litovat ji, když o tom proč se jí to stalo a co se z toho má naučit vůbec nic nevím? To mě zastavilo a pokračovala jsem v klasické masáži a víte co, nebyla jsem tak unavená :) ale plná energie, stejně jako ona, nabíjeli jsme se navzájem protože jsme nejednali z ega, ale lásky. 

Pomoc jen na vyžádání
Dost často jsem také dělala, že jsem „pomáhala“ i když si o to nikdo neřekl, a co se stalo pak, energie šla opět dolu. Protože nikdo nevyžadoval pomoc, a tudíž nepříjímal energii a ta šla vniveč.

Naučte se říkat ne, dát si prostor na rozmyšlenou
Pokud na tomto tématu teprve pracujete. A chcete být „hodná holčička“, naučte se říkat ne, nebo si minimálně dát čas na rozmyšlenou, když ucítíte, že z vás znovu mluví mučednický syndrom. Řekněte třeba něco ve smyslu: Nech mě to tom přemýšlet.

Otočte to na sebe
Doporučení na závěr. To co ve skutečnosti řve je človíček ve vás, který potřebuje zachránit, potřebuje pozornost, tak mu jí dejte. V tu chvíli, když máme pocit, že někoho chceme zachraňovat, podívejme se na situaci z blízka, většinou je to téma, která se nás dotýká, protože ho sami nemáme zpracované a tím to s námi rezonuje. Když si tu danou oblast vyřešíte, budete i vědět to, jak navést někoho druhého jako ten maják :)

Krásný den všem s láskou

Eva Eywa Zelínová

sdilet

Novinky & události

Centrum regenerace a znovuzrození

telefon: +420 725 817 969

e-mail: eywa@mistoznovuzrozeni.cz

otevírací doba: dle dohody

Poslat kopii zprávy

Nejsem robot: 9+8=